Format Kitap
Barkod 9786257334334
Yayın Tarihi 2021-02-09
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 234
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 160 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : Zeynep Yargıç

Türk Hukuku'nda Anlaşmalı Boşanma Davası ve Hukuki Sonuçları isimli bu çalışma, tarafların boşanma yönündeki iradelerini esas alarak anlaşmalarına dayalı olan ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunumuzda 166/3 maddesinde yer alan, evliliği sona erdiren sebeplerden biri olarak kabul edilen anlaşmalı boşanma kurumunu incelemektedir.
Anlaşmalı boşanma, Türk Medeni Kanunumuzun düzenlediği genel boşanma sebepleri içinde olup aynı zamanda mutlak boşanma sebebidir. Anlaşmalı Boşanma, diğer boşanma sebeplerinden farklı olup; hakimin taraf iradelerini esas alarak evlilik birliğinin temelinden sarsıldığına kanaat getirmesi ile boşanma kararı verilmesi sonucunu doğurur. Dolayısı ile inceleme alanı olarak farklı bir öneme sahiptir.
Çalışmamızda anlaşmalı boşanma davalarının, çekişmeli boşanma davaları ile kıyası ve uygulama farklılığı, literatürdeki bilgiler ile pratikteki bilgilerin farklılığı üzerinde durulmuştur. Özellikle uzmanlık alanı boşanma davaları olan avukat meslektaşlarımın pratikte karşılaştığı uygulama sorunlarına ışık tutulmuş ve uygulama farklılıkları konu edilmiştir.
Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların üzerinde ortak mutabakata vardıkları protokol, boşanma protokolünün infaz kabiliyeti ve uygulanma alanı ve hukuki niteliği ile boşanmanın gerek çocuklar gerekse de eşler yönündeki mali ve kişisel sonuçları üzerinde ayrıntısı ile durulmuştur. Yargıtay kararlarına, öğretideki ve pratikteki görüşlere yer verilmiş ve konuların uygulamadaki örnekleri ile çalışmamız detaylandırılmıştır. 2012 yılından bu yana hukukumuza giren arabuluculuk kurumu ve aile arabuluculuğu hususundaki son gelişmelere de çalışmamızda değinilmiştir.
Uygulamaya ışık tutacak olan bu kitabımın tüm meslektaşlarıma faydalı olması umudu ile.

devamını oku..
Kategori : Medeni Hukuk
% 15
indirim
29.75
Liste Fiyatı : 35.00
Kazancınız : 5.25
Miktar :  
Adet

Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %15 indirim