Format Kitap
Barkod 9786257764414
Yayın Tarihi 2021-04-12
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 258
Kapak Karton
Kağıt Kitap kağıdı
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Mesut Kara

Elinizdeki kitapta dökümünü yaptığımız filmleri izledikten sonra (Beynelmilel, Eve Dönüş, Bu Son Olsun gibi filmleri -belki birkaç film daha eklenebilir- dışında tutarak) toplamdan ortaya çıkan, geriye kalan sonucu tek cümlede özetlemek istersek, 'yenilgi, teslimiyet, yılgınlık ve umutsuzluk' sözcüklerini yan yana/arka arkaya kullanabiliriz. Bu filmlerin toplamında anlatılan, bir yenilgiler tarihidir. Geçmiş yoktur. Nasıl bir geçmiş, hangi yaşanmışlıklar kahramanlarımızı bu filmlerde 'bir sonuç olarak' izlediğimiz bu büyük yenilgiye sürüklemiştir.

Gösterilen bu yenilginin yarattığı yılgınlık ve umutsuzluk, gelecek düşünü, başka bir dünya düşünü de yok etmiştir; gelecek yoktur. Oysa anlatılmak istenen kahramanların, bu filmlerde de gösterildiği gibi cezaevlerine düşmelerine, işkence görmelerine ideolojik seçimleri, başka ve daha güzel bir gelecek düşü sebep olmuştur.

Bu çalışmada darbenin sinemaya olan etkisini, 12 Eylül Filmleri adıyla anılan filmlere yansımalarını ele aldık. Toplumsal bellek açısından önemli olup, siyasal dönem filmleri olarak da değerlendirilen bu filmlerin, ele aldıkları dönemi, o döneme ait olguları, yaşanmışlıkları işleme, dönemle hesaplaşma açısından yetersiz ve etkisiz kaldıklarını, yaklaşımlarının yüzeysel olduğunu söyleyebiliriz.

devamını oku..
Kategori : Sanat - Diğer
% 30
indirim
28.00
Liste Fiyatı : 40.00
Kazancınız : 12.00
Miktar :  
Adet

Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %30 indirim