Format Kitap
Barkod 9789750748646
Yayın Tarihi 2021-02-03
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 3.Baskı
Sayfa Sayısı 456
Kapak Karton
Kağıt Kitap kağıdı
Boyut 135 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : David Herbert Lawrence
Çevirmen   : Meram Arvas

Yayımlandığı günden itibaren çeşitli tartışmaların odak noktasında yer alan Lady Chatterleyin Âşığı, savaşta yaralanarak kötürüm kalan Cliffordın genç karısı Constance ile koru bekçisi Mellors arasındaki aşkı anlatır. Romanın, kadın ihaneti olarak önyargılı biçimde yorumlanmasına karşın, kocanın fiziksel kısıtlılığının yanı sıra, karısını duygusal açıdan da ihmal ettiği, hatta bir vâris sahibi olmak için kadını evlilik dışı gebeliğe bile yönlendirdiği görülür.
Eser, tutucu bir yaklaşımla müstehcen damgası yemişse de, aslında sorun, aristokrat bir kadınla işçi kesiminden bir erkeğin aşkını kabullenemeyen sınıf ayrımcılığına dayanır. Dahası, dönemin toplumsal ve siyasal yapısına da ışık tutan romanda egemen sınıfların emekçi kitlelere karşı ezici, aşağılayıcı ve dışlayıcı yaklaşımı yansıtılınca kitaba cephe alınmıştır.
Roman yalnızca bedensel aşkın savunuculuğunu yapmaz. Lady Chatterley ile Mellors arasındaki ilişki yavaş yavaş gelişir ve fiziksel tutkunun yanı sıra, şefkat ve karşılıklı saygı temeline dayanır. Lawrence, aşkın şefkatle olan ilintisine o kadar önem verir ki, kitaba Sevecenlik adını vermeyi bile düşünmüştür.
Lady Chatterleyin Âşığı yüzünden yeteneğini ziyan etmiş bir porno yazarı gözüyle bakılan Lawrence, ölümünden sonra aklandı. E.M. Forster yazdığı bir yazıda onu kuşağımızın hayal gücü en büyük romancısı olarak tanımladı. Eleştirmen F.R. Leavis de, Lawrenceın yapıtlarına İngiliz romanının kabul görmüş büyük geleneği içinde yer vererek edebî hakkının yenmesini önledi.

devamını oku..
Etiketler : Öne Çıkanlar
% 35
indirim
20.15
Liste Fiyatı : 31.00
Kazancınız : 10.85
Miktar :  
Adet

Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %35 indirim