Format Kitap
Barkod 9786057440600
Yayın Tarihi 2021-07-14
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 456
Boyut 150 X 220

Emeği Geçenler :
Yazar   : İbrahim Ekinci

Ekonomi gazetecisi İbrahim Ekinci, bu kitabı sert bir teşhisle başlatıyor: 31 Mart veya Topçu Kışlası, 100 yıl sonra AKP kılığında dönmüştür. Bu parti tarih nehrini geri akıtmaya çalışıyor.
Bu teşhis, kritik bir soruyu gündeme getiriyor: Türkiye bu yeni yönelim ile nereye gidebilir; nereye gidiyor? İbrahim Ekinci, yanıtı, ikinci bir soru içinde (ve kitabın başlığında) arıyor: AKP ekonomide ne yaptı? Kitabın içeriği, böylece, Cumhuriyet'in siyasal İslam ile yüzleşmesinin ekonomik bilançosunu veriyor.
Bu bilanço, yirmi yıla yaklaşan AKP iktidarının ekonomik uygulamaları-nın kritik, tipik örneklerine mercek tutularak çıkarılıyor. Titiz ve olgun ekonomi gazeteciliği ile İbrahim Ekinci, iktidar gücünün astronomik rant-ların oluşumuna yaptığı katkıya; bunların pervasızca paylaşımına ışık tu-tuyor.
Ortaya, sınırsız, ölçüsüz bir vurgun ve kapkaç düzeni çıkıyor. Servet dağı-lımı, burjuvazinin en parazit öğeleri lehine dönüştürülmüştür. Kapitalizm tarihinin en ilkel el koyma yöntemleri, 21'nci yüzyıl Türkiye'sinde hort-lamıştır. Ekonomi, uzun vadeli dinamizmini yitirmiş; kurumları, işleyişi ile iğreti bir yapı oluşturmuştur.
AKP Ekonomide Ne Yaptı kitabı, bu dönüşümü tekil, canlı olaylarla anla-tıyor; betimliyor. İlgiyle, öğreterek, düşündürerek okunacaktır.
Korkut Boratav
AKP iktidarının ekonomi politikalarına eleştiri getirildiği zaman genellikle, ama yol yaptılar yanıtı verilir. Elinizdeki bu kitabı okuduğunuzda keli-menin mecazi anlamıyla AKP'nin yol yaptığını (avutmak) açıkça göre-ceksiniz. Kamu kaynaklarının istedikleri kişilere aktarılması için nasıl bir sistem kurulduğu somut bilgilerle sunulmuş. İhale Kanunu'nda yapılan değişikliklerden, kamu kurumlarının işlevsiz hale getirilmesine, KÖİ'lerden, Vakıf kurmaya bütün süreçler bu amaç için oluşturulmuş. Kitabı bitirdiğinizde bu yolların nasıl kurgulandığını, kaynakların nasıl aktarıldığını, servet transferinin nasıl vahşice yapıldığını görecekseniz.

devamını oku..
% 26
indirim
39.96
Liste Fiyatı : 54.00
Kazancınız : 14.04
Miktar :  
Adet

Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %26 indirim